Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brexit a my - volné pokračování...

28. 04. 2016 7:30:00
Všichni vědí všechno o zítřku, popozítřku aj o tom, co bude za rok. A pokud ne, znají i dobrý důvod pro to, proč se tak nestalo. Tak i já se přidávám do loterie...

Dne 16.4.2016 jsem reagoval na článek s titulkem "Brexit: rána pro životní úroveň Britů, nebo osvobození od byrokracie EU?" a dnes bych rád toto téma přiživil několika postřehy.

Není to tak dávno, co Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, vyslovil pro americký zpravodajský server Politico.eu obavu, že (par.) Brexit je v České Republice (bo moderně v "Česku") okrajovou záležitostí s minimální veřejnou podporou. Ale pokud Brexit nastane, stane se téma atraktivní pro strany jako je ODS, nebo komunisté (zdroj).

Myslím, že pan Prouza se mýlí (a snad i ví, že se mýlí), ve všech bodech:

- vystoupení z EU není již dávno okrajová záležitost. Dávno před ohlášením britského referenda ji preferovala např. strana Svobodných, v říjnu 2015 byla dle STEMu pro vystouení z EU 3/5 dotazovaných (zdroj). Ačkoli šlo o malý vzorek necelé tisícovky lidí, nebral bych ten vzorový poměr na lehkou váhu.

- ani ODS ani Komunisté nemají v programu vystoupení z EU. Pro zajímavost cituji z Programu KSČM: "KSČM se seoustředí zejména na ... Plné zajištění rovnoprávného postavení členských zemí v politických institucích EU. Cílevědomě odmítat rozsáhlou byrokratizaci a přetrvávající deficit demokracie v politickém rozhodování EU a odstranit je" ...o vystoupení ní zmínka!

Á propos: víte, že KSČM sídlí na adrese Politických vězňů? ... Takovej blbej vtip; to by rovnou mohli mít sídlo na Milady Horákové, což?...

A víte, že v době působení Josého Barosse v Radě EU (ve dvouch obdobích, tj. 2004 - 2014) byla polovina komisařů komunisty? Cituji z webu Europortál: "Deset z dvaceti sedmi evropských komisařů byli před pádem komunismu členy komunistických stran svých zemí.
Dva z nich byli členy KS Sovětského svazu (Estonec Siim Kallas a Lotyš Andris Piebalgs), dva byli členy Komunistické strany Československa (Čech Štefan Füle a Slovák Maroš Šefcovič), jeden byl členem Komunistické strany Jugoslávie (Slovinec Janez Potočnik), jedna komisařka byla členkou Komunistické strany Řecka (Maria Damanaki). Jeden byl členem portugalské Maoistické strany (předseda komise Barosso) a paní Ashtonová, komisařka pro zahraničí, byla členkou Sověty sponzorovaného "mírového hnutí".
... tak bych řekl, že i komunisté jsou dnes spíše levicoví pragmatiské s pevnými strukturami v EU.

Zpět k "Brexitu" a potažmo "Czexitu". Největším strašákem, kterého vnímám z medií, není ani tak pomalý hospodářský úpadek, nebo diplomatické oslabení ČR, ale strach z posilujícího vlivu Ruska po opuštění unie. Dost mi vadí ten podpón, kterým jsou všichni zastánci opuštění solidární EU nálepkováni za spojence Moskvy. Ptám se tedy vás, spoluobčanů: vnímáte nutnost (nebo hrozbu) příklonu k Rusku po vystoupení z unie?

Záleží hlavně na nás, jakým směrem se v takovém případě vydáme. Naštěstí u nás není utlačovaná ruská menšina, kterou by museli bratři na dovolené jezdit zachaňovat, a tak tu naděje na jakousi "suverenitu" je. Podotýkám, že volný trh by odchodem z EU nijak negativně dotčen nebyl. Jen by stálo nějaké admiistrativní úsilí a vyjednávání přepsání stávajících mezinárodních smluv, to jistě ano. Proč měnit něco, co funguje? Protože to brzy fungovat přestane a bylo by prozíravé předejít rozpadu (nemyslím teď "euro solidárně", ale na národní zájmy) a hledat vlastní, samostatnou cestu.

Osobně se domnívám, že maximálně záleží na tom, s jakými mediálně komunikovanými motivy by se vystoupení dělo. Zda budou lídry kampaně (a argumetnů) rozum a fakta, nebo laciný nacionální populismum ála strana Mariana Kotleby na Slovensku s polovojenskými a prediktátorskými řešeními všech problémů. Věřím, že u nás by strany typu Piráti, Svobodní, Podnikatelé, Starostové, Nezávislí, možná Lidovci atpod. takovou racionílní kampaň vést mohly.

Závěrem: snad nás nečeká další uvědomělý (s)Vůdce. Na druhou stranu, co spojí různorodou společnost více, než společný nepřítel? Nakonec budeme ještě EU s jejími bloudícími uprchlíky, nebo Ivanovi s nabroušenými svazovými zuby, vděčni! Najdeme se, nebo se opět ztratíme v područí aktuálního politického mainstreamu.

Autor: Martin Jaroš | čtvrtek 28.4.2016 7:30 | karma článku: 16.77 | přečteno: 361x

Další články blogera

Martin Jaroš

Svalnatý Andreji, nedej zahynouti nám, jen budoucím!

Mám za to, že poctiví, pracovití a bohabojní lidé by měli mít "své" hymny. Andreji, eleison! aneb Velkému bratru neutečeme... (zítra mne čeká neohlášená finanční kontrola:)

10.10.2016 v 13:06 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 777 | Diskuse

Martin Jaroš

Po vzoru Clauda Junckera, do komise zvesela !

Sotva se člověk dočte, že pan předseda si vede deníček zlobivých zrádců, dozví se obratem a jakoby náhodou o pěkné taškařici z května 2015, kdy byl pan předseda evidentně veselejší, než jindy.

7.8.2016 v 18:22 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 713 | Diskuse

Martin Jaroš

Dobré ráno, Nigeli, jen to (explicitněji) nepodělej ...

Možná někteří z nás byli mírně nervózní nad očekáváním výsledku nedávných prezidentských voleb v sousedním Rakousku ... podobně byla celá osmadvacítka nervozní v noci na dnešek, kdy se sčítaly hlasy zastánů brexitu a remainu.

24.6.2016 v 8:48 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 412 | Diskuse

Martin Jaroš

Vykrvácí Evropa? Otázkou je kdy, ne zda... Sami se řežeme do žil!

Tak zase tu máme další hřebíček do rakve a další sebevražedné gesto společné evropské diplomacie. Které bude asi to zlomové a které bude asi to poslední?

6.6.2016 v 22:30 | Karma článku: 39.69 | Přečteno: 2001 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 90 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jakub Kouřil

Oslík a dáreček

Byl jednou jeden oslík, který vypadal jako všichni oslíci. Měl dlouhé uši a krásně hýkal. Jeho hlava se krásně táhla v úsměv. Oslík se jmenoval Jumbo a měl důvod se radovat. Vlastnil totiž žlutou krabičku.

23.6.2017 v 15:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Jiří Hermánek

Statisíce podpíraču? Tak to je pěkně na draka...

Moji ctění kolegové Turner a Vlk, každý svým osobitým způsobem, ztvárnili svůj názor na tu kreaturu, co sedí, jako žába na prameni, na Hradě a nehodlá tam vpustit žádného pravdoláskovce. To je tedy ale opravdu smutné.

23.6.2017 v 14:30 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 590 | Diskuse

Pavel Chalupský

Logika, Duše, Intuice.

Tak je tu máme krásně seřazené. Každá z nich představuje část nás samých. Jsou naší podstatou. O Logice jsem se kdysi učil, o Duši a Intuici ani muk. Tak se zkusím zamyslet.

23.6.2017 v 14:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 972

"Čí jste?" ptala se žena ve třináctém domě. "Ničí," hlesl jsem pravdu tišeji než sníh, "i sami sobě patříme tak málo, jakpak se ještě darovati cizím?" (K.Š.)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.